Przełącznik stylów

Wybierz kolor

For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.

Ciekawostki o Anglii

Wjazd do Anglii – brexit

Wjazd do Anglii – brexit

Wjazd do Anglii i pobyt – zmiany dotyczące z końcem okresu przejściowego związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w dniu 1 stycznia 2021 r.

Wjazd do Anglii od 1 października 2021 roku jest możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Wyjątkiem są osoby, które posiadają status osoby osiedlonej albo tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Które uzyskały swój status na podstawie  dowodu osobistego. W takim przypadku wjazd do Wielkiej Brytanii będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku. Paszport w Anglii powinien być w wystarczająco dobrym stanie technicznym oraz dać możliwość sprawdzenia tożsamości. W szczególności należy zwrócić uwagę na aktualne oraz niezniszczone zdjęcie. Osoby, które posiadają status osoby osiedlonej, mogą przekraczać granicę brytyjską na postawie dokumentu tożsamości powiązanego ze swoim cyfrowym profilem osiedlonego. Dokument tożsamości w Anglii  pozwoli na wyjazd z Anglii  po 1 października 2021 roku na podstawie dokumentu osobistego. O ile linie lotnicze albo inny przewoźnik zaakceptują taki rodzaj dokumentu.


Pewnie zainteresuje Cię kategoria:

Aktualne oferty pracy w Anglii

W trakcie pobytu w Anglii nadal będzie można korzystać z opieki zdrowotnej na podstawie EKUZ. Karta EKUZ w Anglii umożliwia korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w trakcie tymczasowego pobytu na terytorium Zjednoczonego Królestwa w razie nagłej choroby, wypadku albo zaostrzenia choroby przewlekłej na dotychczasowych zasadach. EKUZ trzeba pokazać bezpośrednio brytyjskiemu świadczeniodawcy. W nagłej sytuacji można zwrócić się o pomoc do Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie wystawienia Certyfikatu tymczasowego zastępującego EKUZ. Można to zrobić za pomocą faksu albo maila. Osoby, które posiadają  brytyjskie karty EKUZ też zachowują uprawnienia dotyczące korzystania z leczenia na terenie Polski.

Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl
Fot: własność właściciela domeny

Często wyświetlane
Top